A asi také najvýznamnejšie zlyhanie lekárov vnímam liek prvej voľby na hypertenziu. Podľa "zaužívaného modelu" (tentokrát nie len na Slovensku) na to lekári predpisujú viacero druhov liekov ktoré nepôsobia na srdce ale fungujú na princípe výlučne dehydratácie, čo je veľmi kontroverzné. A z dehydratácie môžu vznikať predispozície na celú radu ďalších ochorení. Radšej sa ani nerobia vedecké výskumy ako dlhodobo takéto lieky pôsobia na zdravie pacientov, lebo ak by sa tieto výskumy robili, tak by sa mohlo dôjsť k veľmi strašidelným záverom.
Pokiaľ si dobre pamätám,tak jednému druhu týchto dehydratačných liekov, už existuje štúdia, ktorá dokazuje, že spôsobujú rakovinu. Bezpochyby takéto lieky skracujú život, z logického hľadiska takéto lieky zahusťujú krv, čím mnohonásobne zvyšujú pravdepodobnosť embólie, trombózy či mozgovej mŕtvice.
Čo sa týka hypertenzie, tak liek prvej voľby by mal byť beta-blokátor (na neho sa ale veľmi rýchlo vytvára tolerancia čo je nevýhoda)
alebo ešte lepšie agonista imidazolínových receptorov ktorý funguje na princípe priameho znižovania sekrécie adrenalínu a jemu podobných chemických látok katecholamínov. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7533226 (presnejšie fungujú na princípe zníženie hladiny katecholamínov, čo sú látky veľmi podobné adreanlínu https://en.wikipedia.org/wiki/Catecholamine )
Dobré sú aj lieky typu agonisty adrenalín alfa dva recepotorov (napr. klonidín či guanfacín), ktoré fungujú na princípe znižovania hladiny noradrenalínu v krvi a v mozgu https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha-2_adrenergic_receptor
A najlepší takmer zázračný liek Dipyridamol,ktorý funguje adenozínovom princípe adenozínových receptorov https://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/ucinna-latka/dipyridamol-6439.html
Najdôležitejší faktor v krvnom tlaku zohráva srdce. Dehydratačné lieky by sa mali po správnosti použiť len pre účel prípadného odstránenia vedľajších účinkov beta-blokátorov ako sú napr edémy.
Mimochodom aj najčastejšie používaný druh chemoterapiePaclitaxelje veľmi kontroverzná téma. Na čo ho predpisujú lekári, keď existujú omnoho lepšie a šetrnnejšie typy chemoterapie, z ktorých nevypadávajú vlasy? A ultra kontroverzné je používať na liečbu rakoviny liek Bevacizumab (používa sa veľmi často), čo je v naprostom rozpore s vedou, pretože funguje na princípe zužovania a spomaľovania rastu ciev.
Myslím, že dôvody prečo predpisujú lekári také lieky, ktoré im skracujú život môže byť viacero. Od nevedomosti, zlých "odborných" odporúčaní zo strany framaceutickej loby, ktoré sú v rozpore s vedeckým poznaním, až po predpisovanie lieku skorumpovaného lekára, aby mal od danej farmaceutickej firmy zadarmo dovolenku.
Ale na druhej strane, ak to poviem tak cynicky, má to aj "výhodu": z chorých pacientov sa tešia farmaceutické firmy, keď sa na nich viac zarobia a tiež je to dobrá správa pre sociálnu poisťovňu, keď nemusí platiť dôchodky, keď ľudia skorej zomrú.
0 Comments